Wtorek, 11 Grudnia 2018 roku.
Dzisiaj imieniny: Damazego i Waldemara, jutro zaś: Adelajdy i Aleksandra
 
:: Świetlice

:: Wydarzenia i aktualne nowości

:: Informacje
  :: Pomoc społeczna
  :: Profilaktyka i terapia
  :: Rekreacja i sport
  :: Edukacja i zabawa
  :: Zdrowie

:: Organizacja pracy świetlic
  :: Szkolenia

:: Podziel się swoim doświadczeniem

:: Prawo
  :: Prawa dziecka
  :: Do czego mamy prawo
  :: Jakie sprawy kierowane są do Rzecznika?
  :: Konwencja o Prawach Dziecka
  :: Ustawa o rzeczniku praw dziecka

:: Wolontariat

:: Organizacje działające na rzecz Dzieci

:: Ksiega Gości

Nakarm głodne Dziecko
Nakarm głodne Dziecko

Akcje wspiera Radio Eska!
Akcje wspiera Radio Eska!

Autorzy:

Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych
      

Dominika Koźluk
Marta Jakubowska

© 2003

K.U.I. Quest - Krzysztof Goral
K.U.I. Quest Krzysztof Goral

K.S.U. Provector - Mariusz Dziakowicz
K.S.U. Provector Mariusz Dziakowicz
    Ćwiczenia korekcyjne dotyczące skoliozy:

1. Ćwiczenia oraz zabawy w wodzie

- pływanie stylem klasycznym
- pływanie żabką
- pływanie na grzbiecie

Ćwiczenia elongacyjne :

Ćw. 1 pw ( pozycja wyjściowa ) leżenie przodem czyli na brzuchu, ręce wyprostowane, wyciągnięte w przód, pod dolną częścią brzucha podkładamy zrolowany kocyk. Ruch: wysuwanie palców po podłodze jak najdalej w przód.
Ćw. 2 pw leżenie przodem, ręce wyprostowane, wyciągnięte w przód, zrolowany kocyk podłożony pod dolną część brzucha. Ruch: przeniesienie ramion w przód, w górę i do boku ( ruchy pływackie żabki ).
Ćw. 3 pw leżenie przodem, ręce wyprostowane, wyciągnięte w przód. W dłoniach trzymana oburącz laska, pod dolną częścią brzucha podkładamy zrolowany kocyk. Ruch: przesuwanie laski po podłodze jak najdalej w przód.
Ćw. 4 pw leżenie przodem, ręce wyprostowane, wyciągnięte w przód. W ręku trzymamy woreczek, pod dolną częścią brzucha podłożony zrolowany kocyk. Ruch podniesienie ramion do góry i przekładanie woreczka z ręki do ręki, nie dotykając dłońmi podłoża.

2. Nauka przyjmowania postawy skorygowanej należy podzielić na trzy etapy.

Etap pierwszy rozpoczynamy od pozycji w leżeniu na brzuchu z wałeczkiem podłożonym pod dolną część brzucha, z rękami wzdłuż tułowia. Ponieważ trudno zmusić Naszą pociechę do takiej bezczynnej pozycji 3 razy dziennie po 45 minut, proponujemy zachęcanie do nauki w niej. Leżenie tyłem również przyczynia się do korygowania postawy wadliwej. Staramy się, aby barki były równo ustawione, a kręgosłup maksymalnie wyciągnięty
Etap drugi stopniowo przechodzimy do nauki siadania i stania. Nie będzie to łatwe, ponieważ będziemy musieli zachęcić pociechę do kontroli prawidłowej postawy przy ścianie. Staramy się, aby pięty dotykały ściany, nogi były wyprostowane, brzuch wciągnięty, całe plecy przylegały do ściany, łopatki ściągnięte, barki cofnięte i opuszczone, ustawione na tej samej wysokości, głowa wyciągnięta w górę, ręce wzdłuż tułowia. W tej pozycji prosimy dziecko, aby wyciągało rączki w górę, a następnie opuszczało je. Również z tej pozycji można powoli przejść do półprzysiadu, z kontrolą przylegania pleców do ściany. Można również sadzać dziecko pod ścianą na stołeczku, pilnując jednak aby dotykało głową i barkami ściany.
Etap trzeci kontrola w lustrze postawy prawidłowej przy otwartych i zamkniętych oczach. Poniższe rysunki pokazują Państwu, jak ćwiczyć z dzieckiem przed lustrem. Można również zaproponować dziecku zabawę z woreczkiem na głowie.

3. Wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę powinno odbywać się w pozycji skorygowanej. Wzmacniamy cały gorset mięśniowy tzn. mięśnie prostownika grzbietu, krótkie mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie ściągające łopatki, mięśnie brzucha i mięśnie pośladkowe. Pragniemy podać Państwu przykłady ćwiczeń, które można wykonać samemu w domu. Ćwiczenia wykonujemy codziennie, najlepiej dwa razy dziennie. Cały zestaw ćwiczeń nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Każde ćwiczenie trwa 3 sekundy, powtarzamy 7 razy Dobór ćwiczeń zależy od Państwa z zachowaniem powyższych uwag. Proszę jednak pamiętać, żeby co 2-3 miesiące odwiedzać lekarza. Wada bowiem pomimo ćwiczeń może się pogłębiać

Wzmacnianie mięśni prostownika grzbietu :

Ćw. 5 pw leżenie przodem. Nogi wyprostowane i złączone. Ręce wyprostowane, wyciągnięte jak najdalej w przód. Głowa uniesiona, wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę. Pod brzuchem w okolicy pępka zrolowany kocyk. Ruch: równoczesne uniesienie jednej ręki i przeciwnej nogi nad podłogę.
Ćw. 6 pw jak wyżej. Ruch: uniesienie złączonych i wyprostowanych rąk i nóg nad podłogę. Wykonywanie nogami ruchów nożycowych ( pływanie strzałką )
Ćw. 7 pw jak wyżej. Ruch: uniesienie rąk nad podłogę i wykonywanie ruchów jak przy pływaniu żabką ( proszę maksymalnie wyciągnąć się przy wysuwaniu rąk w przód ). Równocześnie uniesienie nóg nisko nad podłogę i wykonywanie ruchów nożycowych.
Ćw. 8 pw jak wyżej. Ruch: uniesienie rąk i nóg nad głowę. Ręce rozkładamy, nogi do rozkroku. Następnie złączenie rąk i nóg nad podłogą.
Ćw. 9 pw leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Ręce zgięte w łokciach, dłońmi zwrócone w stronę głowy. Ruch: uwypuklenie klatki piersiowej, oparcie na głowie, łokciach i biodrach, a następnie uniesienie bioder Utrzymanie ciężaru ciała na głowie, łokciach i stopach.

Mięśnie ściągające łopatki:

Ćw. 10 pw dwie osoby ćwiczące leżą twarzami do siebie w odległości 2-3 metrów Nogi wyprostowane i złączone. Głowy uniesione, wyciągnięte w przód. Pod pępkiem zrolowany kocyk. Ręce w pozycji skrzydełek ( zgięte w łokciach pod kątem prostym ). W dłoniach jednego z ćwiczących piłka. Ruch: toczenie piłki po podłodze do partnera
Ćw. 11 pw jak wyżej. Ruch: odrzuty rąk w górę
Ćw. 12 pw jak wyżej. Ruch: przenosimy ręce w przód do wyprostu, a następnie ściągamy do pozycji skrzydełek.

Wzmacnianie mięśni brzucha

Ćw. 13 pw leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Ręce w pozycji skrzydełek leżą na podłodze. Ruch: wciąganie brzucha
Ćw. 14 pw jak wyżej. Wyprost jednej nogi w stawie kolanowym i uniesienie do pionu
Ćw. 15 pw jak wyżej. Wyprost obu nóg w stawie kolanowym i uniesienie do pionu
Ćw. 16 pw leżenie tyłem. Nogi wyprostowane i złączone, oparte stopami o ścianę, tworzą z podłogą kąt około 45 stopni. Ręce w pozycji skrzydełek leżą na podłodze. Ruch: uniesienie wyprostowanych i złączonych nóg, wytrzymać z utrzymaniem stóp blisko ściany

Wzmacnianie mięśni pośladków

Ćw. 17 pw leżenie przodem. Dłonie pod brodą. Pod brzuchem, w okolicy pępka zrolowany kocyk. Ruch: napinanie pośladków
Ćw. 18 pw jak wyżej. Ruch: uniesienie nóg nisko nad podłogę nie zginając ich w kolanach
Ćw. 19 pw jak wyżej. Ruch: zginamy nogi w kolanach, unosząc nad podłogę
Ćw. 20 pw jak wyżej. Ruch: naprzemienne unoszenie nóg nisko nad podłogą

Wzmacnianie mięśni przykręgosłupowych

Ćw. 21 pw siad na taborecie tyłem do ściany. Plecy i głowa przylegają do ściany. Ruch: maksymalne wydłużenie kręgosłupa, a następnie umieszczenie na głowie np. woreczka z piaskiem. Utrzymanie tej pozycji.
Ćw. 22 pw stanie tyłem do ściany. Pięty, biodra, plecy i głowa przylegają do ściany. Ruch: jak wyżej.

Po przyjęciu danej pozycji, proszę ją utrzymać licząc do trzech. Każde ćwiczenie powtórzyć 7 razy, uwagi te dotyczą wszystkich ćwiczeń od 1-22

4. Polepszenie czynności płuc i układu krążenia, ćwiczenia oddechowe

Celem ćwiczeń oddechowych w skoliozach jest poprawienie ruchomości i kształtu klatki piersiowej, zwiększenie pojemności płuc i ich wentylacji oraz samo usprawnienie oddychania. Ćwiczenia oddechowe muszą być wykonywane w pozycjach skorygowanych. W grupie ćwiczeń oddechowych wyróżniamy:

A ćw. oddechowe wolne ( biorą w nich udział głównie mięśnie oddechowe )
B ćw. oddechowe wspomagane ( ruchem kończyn i tułowia )
C ćw. oddechowe oporowe ( zwiększanie aktywności mięśni, poprzez np. położenie woreczka na klatkę piersiową. )

Przedstawimy teraz Państwu kilka ćwiczeń oddechowych:

Ćwiczenia oddechowe wolne

Ćw.23 pw leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Ręce zgięte w łokciach, z dłońmi koło głowy leżą na podłodze. Ruch: wdech nosem, a następnie wydech ustami.
Ćw.24 pw leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte o podłogę. W palcach, nad ustami trzymamy piłeczkę do tenisa stołowego. Ruch: wdech nosem a następnie wydech ustami z próbą utrzymania piłeczki w wąskim strumieniu powietrza między palcami.

Ćwiczenia oddechowe wspomagane

Ćw.25 pw siad skrzyżny, plecy oparte o ścianę. Ruch: wdech nosem, z uniesieniem rąk na bok, a następnie wydech ustami z opuszczeniem rąk.
Ćw.26 pw siad na krześle. Dłonie splecione na karku. Ruch: wdech nosem, z cofnięciem łopatek i uwypukleniem klatki piersiowej, a następnie wydech ustami, z opadem tułowia w przód.

Ćwiczenia oddechowe oporowe

Ćw.27 pw siad skrzyżny, plecy oparte o ścianę. W dłoniach balonik. Ruch: nadmuchiwanie balonika.
Ćw.28 pw pozycja ćwiczenia nr 23. Na klatce piersiowej leży woreczek z piaskiem. Ruch: wdech nosem, z uwypukleniem klatki piersiowej, woreczek unosi się, a następnie wydech ustami, klatka piersiowa z woreczkiem opada.

Dowolne dwa, trzy ćwiczenia nr 23-28 należy wykonywać po każdej serii ćwiczeń 1-22 .

Źródło

Ostatnia aktualizacja tej strony 18-12-2008

Odwiedziło nas dotąd
98496
internautów
Optymalizowane dla rozdzielczości 800x600, przeglądarki
IE 5.x, NN 6.x