Wtorek, 11 Grudnia 2018 roku.
Dzisiaj imieniny: Damazego i Waldemara, jutro zaś: Adelajdy i Aleksandra
 
:: Świetlice

:: Wydarzenia i aktualne nowości

:: Informacje
  :: Pomoc społeczna
  :: Profilaktyka i terapia
  :: Rekreacja i sport
  :: Edukacja i zabawa
  :: Zdrowie

:: Organizacja pracy świetlic
  :: Szkolenia

:: Podziel się swoim doświadczeniem

:: Prawo
  :: Prawa dziecka
  :: Do czego mamy prawo
  :: Jakie sprawy kierowane są do Rzecznika?
  :: Konwencja o Prawach Dziecka
  :: Ustawa o rzeczniku praw dziecka

:: Wolontariat

:: Organizacje działające na rzecz Dzieci

:: Ksiega Gości

Nakarm głodne Dziecko
Nakarm głodne Dziecko

Akcje wspiera Radio Eska!
Akcje wspiera Radio Eska!

Autorzy:

Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych
      

Dominika Koźluk
Marta Jakubowska

© 2003

K.U.I. Quest - Krzysztof Goral
K.U.I. Quest Krzysztof Goral

K.S.U. Provector - Mariusz Dziakowicz
K.S.U. Provector Mariusz Dziakowicz
    Gry integracyjne:

Celem zabaw integracyjnych, co wynika z ich nazwy, jest integracja grupy osób mających razem coś zrobić, czegoś doświadczyć lub po prostu spędzić ze sobą pewien okres czasu.

1. Atomy, atomy łączcie się:

Materiały: nie potrzebne
Przebieg: uczestnicy poruszają się swobodnie po sali(może być przy muzyce).Prowadzący podaje liczby (np.3)uczestnicy jak najszybciej łączą się w 3 osobowe grupy. Zabawę można prowadzić w różnym tempie(uzależnionym od temperatury podawanej przez prowadzącego np.30*C-trucht,100*C-szybki bieg,20*C-trucht tyłem)Zabawa może być wykorzystywana do bezproblemowego podziału grupy na podgrupy o żądanej ilości osób.

2. Sałatka owocowa:

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: uczestnicy siadają w kręgu na krzesłach. Prowadzący siada w środku. Kolejno każdemu uczestnikowi przydziela nazwę jednego z owoców, np. "jabłko", "gruszka", "śliwka", "brzoskwinia" i znowu jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia aż wszyscy dostaną jeden owoc.

Zadanie polega na tym aby na komendę np. jabłka wszystkie osoby "jabłka" zamieniły swoje miejsca(nikt nie może pozostać na dotychczasowym)Kiedy pada komenda: sałatka owocowa, wszystkie "owoce" zamieniają się miejscami.
Przykładowe komendy: mieszają się gruszki ze śliwkami, jabłka z brzoskwiniami, same gruszki itp.
Każdy, kto nie znajdzie wolnego miejsca, siada w środku i podaje komendy, prowadząc grę dalej.
Warianty: Zamiast owoców mogą być:

-kanapki: chleb, masło sałata, jajko
-zupa ogórkowa: ogórki, ziemniaki, woda, sól
-surówka: kapusta, marchewka, cebula, pietruszka,
-cały świat: Europa, Azja, Afryka, Australia, Ameryka Pn., Ameryka Pd., Antarktyda

3. Dzień i noc

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: uczestnicy stają na środku sali. Prowadzący umawia się z uczestnikami, jakie będzie podawał komendy i co trzeba wtedy robić:

-na komendę: noc wszyscy przykucają chowając głowę w ramionach(udają, że śpią)
-na komendę: dzień wszyscy wstają z rękami wyciągniętymi do góry
-jeśli padnie komenda: deszcz wszyscy biegną na lewą stronę sali i stają jak najbliżej siebie, tak jakby stali pod jednym parasolem,
-natomiast na komendę słońce biegną na prawą stronę sali i kładą się na podłodze, tak jakby zażywali kąpieli słonecznych, kto się pomyli w wykonywaniu poleceń odpada.

4. Ludzie do ludzi:

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: uczestnicy dobierają się parami, prowadzący podaje komendy np. palec do palca, nos do nosa, kolano do kolana, ucho do ucha, palec do czoła itp. Wszyscy wykonują te polecenia. Na hasło Ludzie do ludzi należy szybko znaleźć inną parę. Kto pozostał bez pary-prowadzi grę dalej, podając komendy.

5. Łańcuch przyjaźni:

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: wszyscy uczestnicy chwytają się za ręce, tworząc długi łańcuch przyjaciół. Osoba która jest na początku łańcucha, wykonuje polecenia podawane przez prowadzącego(np. prowadzić bardzo powoli w całkowitej ciszy, prowadzić bardzo szybko, biegiem, maksymalnie zaplątać, a potem rozplątać łańcuch, prowadzić skacząc raz na jednej raz na drugiej ręce, prowadzić w rytm melodii nucąc lub śpiewając itp.). Polecenia podawane są bardzo szybko z jednoczesną zmianą tempa prowadzenia. Po chwili następuje zmiana prowadzącego(dotychczasowy przechodzi na koniec łańcucha).

6. Pociągnij mnie za ucho!

Materiały: kartki z zabawnymi poleceniami np. pociągnij mnie za ucho, nadepnij mi na nogę, uszczypnij mnie w rękę, daj mi buziaka, poklep mnie po brzuchu, podrap mnie w plecy, pogłaszcz mnie po głowie. połaskocz mnie itp.
Przebieg: prowadzący rozdaje karteczki z zabawnymi poleceniami-każdemu jedną. Nie wolno przy tym rozmawiać, chwalić się kto co dostał. Zadanie polega na tym, że wszyscy szukają posiadaczy tych samych poleceń, wykonując jednocześnie swoje polecenie z kartki. Przykładowo osoba która dostała kartkę z poleceniem: pociągnij mnie za ucho chodzi i ciągnie za uszy każdego, aż znajdzie osobę z tym samym poleceniem-wtedy tworzą parę i szukają następnych ciągających za uszy.

7. Gdzie byli, co robili....

Materiały: papier, przybory do pisania
Przebieg: każdy uczestnik dostaje kartkę i coś do pisania. Prowadzący zadaje pytania na które uczestnicy odpowiadają na kartce, którą później składają(aby nie było widać odpowiedzi)i podają sąsiadowi z prawej strony. Pytań powinno być tyle, ilu uczestników(jeśli jest duża grupa, to dzielimy ją na dwie).
Przykładowe pytania:
Imię dziewczyny, jej wygląd, imię chłopaka, jego wygląd, gdzie się spotkali? :O co się pokłócili?, co z tego wynikło?, co o nich ludzie plotkowali? itp. Prowadzący informuje, że odpowiedzi powinny być śmieszne, ale nie wulgarne, obraźliwe. Następnie zbiera kartki, tasuje i rozdaje ponownie. Każdy czyta głośno tekst z kartki która mu przypadła.

8. Ciało na odwrót

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: Uczestnicy siedzą w kole. Pierwsza osoba mówi: to jest moje kolano i wskazuje przy tym np. głowę. Następny powtarza: to jest moje kolano(wskazując głowę)i dodaje od siebie np. to są moje stopy i wskazuje na uszy. Trzeci gracz powtarza słowami gesty poprzedników i dodaje swoje. Osoba, która pomyli się, daje fant, który będzie musiała wykupić. W innej wersji można także wymieniać przedmioty nie mające nic wspólnego z częściami ciała, np. ktoś mówi: to jest siekierka do przerębli i pokazuje nos.

9. Z rąk do rąk

Materiały: Mały przedmiot dla każdego z uczestników
Przebieg: Uczestnicy siedzą w kręgu na krzesłach, każdy trzyma jakiś przedmiot. Następnie prowadzący podaje komendy "w lewo" ,lub "w prawo", wtedy zgodnie z poleceniem podają swoje przedmioty. Każdy z uczestników podaje przedmiot np. w prawo, jednocześnie otrzymując jedno z lewej. W międzyczasie prowadzący zmienia kierunek podawania - kto się nie zorientuje i będzie miał dwa przedmioty w ręku, prowadzi grę dalej.

10. Uwaga, lotnik

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: wszyscy uczestnicy ustawiają się na środku sali. Zabawa polega na wykonywaniu poleceń podawanych przez prowadzącego. Kto się pomyli lub opóźni w wykonywaniu polecenia odpada z gry (można zostać pomocnikiem prowadzącego i eliminować z gry kolejne "gapy")polecenia są następujące:

-uwaga lotnik z prawej-uczestnicy muszą ukryć się po lewej stronie sali,
-uwaga lotnik z lewej, uczestnicy biegną na prawą stronę,
-uwaga lotnik z przodu-uczestnicy biegną do tyłu sali,
-uwaga lotnik z tyłu-wszyscy biegną do przodu.

Prowadzący może urozmaicać polecenia do wykonania, np.

-uwaga bomby-uczestnicy przykucają w miejscu, w który aktualnie stoją, i pochylają jak najniżej głowę, tak jakby chowali się przed bombą,
-uwaga nalot-wszyscy rozbiegają się pod ściany w różnych kierunkach i stają tak, jakby przykleili się do nich,
-uwaga radar-wszyscy zastygają w bezruchu,
-uwaga dowódca eskadry-wszyscy zwracają się w stronę prowadzącego, robiąc minę jak do zdjęcia

Po każdym poleceniu uczestnik, który za późno(albo źle)wykona polecenie, odpada z gry. Zabawa kończy się wtedy kiedy zostanie jedna osoba, która może przejąć role prowadzącego i zacząć zabawę od nowa.

Gry dotyczące doskonalenie kojarzenia:

1. Odgadnij przysłówek

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: jedna osoba wychodzi z pomieszczenia. Grupa wybiera jakiś przysłówek, np. nudno, interesująco, odrażająco, złośliwie itp. ,po czym prosi się osobę za drzwiami o wejście i cała grupa zachowuje się w sposób wskazujący wybrany przysłówek. Zadaniem osoby, która była za drzwiami, jest odgadnięcie przysłówka.

2. Gdyby ta rzecz była...to byłaby...

Materiały: papier, przybory do pisania
Przebieg: każdy z uczestników wybiera sobie w myśli przedmiot np. ze swojego biurka, z łazienki lub kuchni(miejsce ustala prowadzący jedno dla wszystkich).Następnie zapisuje z tyłu kartki. Kolejnym poleceniem jest odpowiedzieć na pytania i zapisać na kartce:

-gdyby ta rzecz była owocem, to byłaby(tu uczestnik zapisuje)np. bananem ;
-gdyby ta rzecz była ptakiem, to byłaby...np. bocianem;
-gdyby ta rzecz była kwiatem, to byłaby...np. mieczykiem;
-gdyby ta rzecz była innym przedmiotem, to byłaby...np. szpikulcem

Następnie każdy po kolei czyta swoje skojarzenia określając jego przedmiot, a pozostali próbują odgadnąć , o jaki przedmiot chodziło. Pytań dotyczących skojarzeń może być o wiele więcej.

3. Kim jestem?

Materiały: przybory do pisania, papier, szpilki
Przebieg: uczestnicy siedzą w kręgu. Każdy pisze na niedużej kartce imię bohatera znanej lub mniej znanej bajki i wrzuca do kapelusza. Prowadzący miesza i przyczepia kartki do bluzki tuż pod brodą uczestnika tak, aby nie widział, co mu wypadło. Zadaniem uczestnika jest odgadnąć, kim jest poprzez zadawanie kolejnych pytań na które pozostali uczestnicy odpowiadają tylko "tak" lub "nie". Przykładowe pytania:

-Czy jestem człowiekiem?
-Czy jestem zwierzęciem?
-Czy jestem rodzaju żeńskiego?
-Czy jestem bohaterem bardzo znanej bajki?
-Czy jestem pozytywnym bohaterem?
-Czy jestem np. bohaterem z baśni Andersena?

Pytania stawiane są tak, aby poznać jak najwięcej szczegółów o bohaterze danej bajki. Zabawa ta może dotyczyć również zwierząt, różnych narzędzi, kwiatów itp.

4. Zabawny życiorys

Materiały: papier, przybory do pisania
Przebieg: prowadzący dzieli grupę na kilkuosobowe zespoły, np. po 6 osób. Każdy uczestnik dostaje kartkę papieru, długopis i pisze początek swego życiorysu-3-5 zdań. Następnie składa kartkę tak, żeby można było zobaczyć tylko ostatnie zdanie. Kartkę podaje osobie siedzącej po prawej stronie, która pisze kolejne 3-5 zdań nawiązując do treści ostatniego widocznego zdania i podaje dalej w prawą stronę. Kiedy kartka wróci do właściciela, podpisuje on krótkie zakończenie i następuje głośne odczytanie powstałych w ten sposób zabawnych życiorysów. W ten sam sposób można tworzyć zabawne historyjki, romanse, bajki, horrory.

5. Ciuciułapka

Materiały: około 10 drobnych przedmiotów, kartki papieru, przybory do pisania
Przebieg: uczestnicy ustawiają się w kręgu, ręce trzymają z tyłu. Prowadzący podaje kolejno przedmioty w ten sposób, żeby uczestnicy ich nie widzieli. Każdy po zapoznaniu się z przedmiotem podaje go sąsiadowi tak, aby wszyscy mogli zapoznać się ze wszystkimi przedmiotami. Następnie prowadzący rozdaje kartki i ołówki, a uczestnicy mają zapisać, jakie to przedmioty trzymali w rękach. Wygrywa ten, kto rozpozna najwięcej tajemniczych przedmiotów.

6. Co by było, gdyby ta osoba była...

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: jedna osoba wychodzi na zewnątrz. Pozostali wybierają jedną osobę, której będą dotyczyły pytania i odpowiedzi. Zadaniem osoby wracającej do sali jest odgadnąć, jaką osobę wybrała grupa, Może zadawać uczestnikom pytanie typu: gdyby x był zwierzęciem, to jakim. Wskazana osoba lub ochotnik odpowiada na pytania.
7. Wesoły telegram

Materiały: przybory do pisania, papier

Przebieg: jeżeli grupa jest liczna, prowadzący dzieli ją na dwa lub trzy zespoły. Każdy zespół dostaje kartkę, długopis i pisze wzdłuż kartki dowolny wyraz. Zadaniem każdej grupy jest napisanie zabawnego telegramu, gdzie początkową literą każdego następnego wyrazu będzie kolejna litera pierwszego wyrazu.

8. Nie ma dzbana bez ucha


Materiały: niepotrzebne
Przebieg: uczestnicy siedzą w kręgu, prowadzący rozpoczyna zabawę mówiąc: nie ma dzbana bez...Zadaniem uczestnika siedzącego po prawej stronie prowadzącego jest możliwie jak najszybciej dokończyć zdanie tak, aby pasowało do kontekstu np. nie ma dzbana bez ucha. Następnie zwraca się do kolejnej osoby ze swoim niedokończonym zdaniem np. nie ma zimy bez...,nie ma dymu bez...,nie ma kary bez...Zabawa trwa tak długo, aż wszyscy uczestnicy choć raz powiedzą swoje niedokończone zdanie.

9. Wyrazy przeciwstawne

Materiały: mała piłeczka
Przebieg: uczestnicy siedzą w kręgu. Prowadzący rzuca piłeczkę do jednego z uczestników mówiąc np. mokry. Ten łapie piłeczkę i mówi wyraz przeciwstawny suchy. Następnie sam mówi wyraz przeciwstawny(np. szorstki, chropowaty...)itp. Kto się pomyli lub nie zna wyrazu przeciwstawnego, odrzuca piłkę i odpada z gry. Zabawa wymaga szybkiego tempa.

10. Co to jest?

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: jeden z uczestników wychodzi z pomieszczenia. Pozostali wybierają jakiś przedmiot z dowolnego pomieszczenia w domu(np. z łazienki).Następnie każdy wymyśla, w jaki sposób opisze dany przedmiot tak, aby nie podawać cech, które bezpośrednio wskazują, co to jest(uczestnicy mogą zapisać sobie na kartce swoje opisy).Prowadzący woła zza drzwi uczestnika, którego zadaniem jest odgadnąć, o jaki przedmiot chodzi.
Przykładowo opisy" szczoteczki do zębów" mogą wyglądać następująco:

-jest to przedmiot codziennego użytku,
-może być dla dzieci i dla dorosłych,
-jest to przedmiot różnych kształtów i wielkości,
-może być miękki lub twardy,
-bywa w najróżniejszych kolorach,
-można nim wyczyścić np. buty

Gry dotyczące myślenia twórczego

1. Miłość jest jak...
Materiały: niepotrzebne
Przebieg: uczestnicy siedzą w kręgu. Prowadzący rozpoczyna zdanie, np. Miłość jest jak...Każdy z uczestników powtarza początek zdania i kończy je w dowolny sposób, np.:
-miłość jest jak szybka jazda samochodem;
-miłość jest jak jesienny wiatr;
-miłość jest jak delikatny aksamit;
-miłość jest jak piękna purpurowa róża

Można też rozbudować zdanie:
-miłość jest jak wielka ognista kula, bo jest taka gorąca;
-miłość jest jak ocean, bo jest taka wielka itp.
Czas trwania zabawy zależy od stopnia pomysłowości uczestników i inwencji twórczej prowadzącego, który podaje kolejne początki zdań, np. woda jest jak...,niebo jest jak...,rodzina jest jak...itp.

2. Drzewo genealogiczne

Materiały: papier, przybory do pisania
Przebieg: każdy uczestnik maluje drzewo genealogiczne swojej rodziny. Każdy powinien starać się sięgnąć tak daleko w przeszłość, jak to możliwe. Rysujemy ramki jak do portretu i wpisujemy imię i nazwisko. Teraz każdy powinien zaznaczyć osobę:

-o największym poczuciu humoru,
-najbardziej ponurą,
-największego gawędziarza,
-osobę najbardziej poważną w rodzinie,
-osobę najbardziej lubianą,
-"czarną owcę"
-osobę, która budziła w tobie największy lęk itp.

3. Burza pytań

Materiały: kartki, duży arkusz papieru, przybory do pisania
Przebieg: każdy uczestnik w ciągu 10 minut wypisuje jak najwięcej pytań dotyczących problemu określonego przez grupę. Problem powinien dotyczyć raczej spraw praktycznych, codziennych(wychowanie dzieci, nawyki dietetyczne, ochrona przyrody itp.).Prowadzący zbiera następnie kartki i rozdaje ponownie każdemu po jednej, ale nie swojej. Każdy powinien teraz wybrać z pytań na otrzymanej kartce pytanie: najbardziej zaskakujące, najbardziej przewrotne, najbardziej dotykające istoty problemu. Pytania wyróżnione z wszystkich kartek przepisuje się na duży arkusz i odczytuje po kolei. Uczestnicy mogą dzielić się swoimi refleksjami związanymi z poszczególnymi pytaniami.

4. Indjańskie imiona

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: na wstępie osoba prowadząca opowiada uczestnikom o indjańskim zwyczaju nadania dzieciom imion opisowych, nawiązujących do charakterystycznych cech osobowości i temperamentu człowieka. Każdy uczestnik wybiera swoje imię na wzór indjański. Imię ma w szczególny sposób określić jako indywidualne cechy(przykłady: Silny lew, Błękitna mgła, Spokojna woda, Mądra mrówka, Niespokojny ogień itp.),po czym pantomimicznie odgrywa je na środku sali. Zadaniem grupy jest odgadnięcie znaczenia imienia.

5. List miłosny

Materiały: papier, przybory dopisania
Przebieg: Prowadzący prosi uczestników o wypisanie 15-20 słów związanych z ulubionym przedmiotem w szkole, np. matematyka: trójkąt, współrzędna, całka, potęgować itp. Zadaniem każdego jest ułożenie listu miłosnego z użyciem wypisanych słów. Listy są następnie odczytywane w kole. a każdy uczestnik wybiera ten, który chciałby dostać.

6. Rymowanka kulinarna

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: pierwsza osoba układa rym związany z częścią ciała np. jakąś potrawą i mówi: moje włosy są jak nie kończące się sosy. Druga osoba powtarza rymowankę pierwszej i dodaje swoją, np. moje ręce są jak zimne nóżki bydlęce itp. Osoba, która pomyli się, daje fant, który będzie musiała wykupić.

7. Wspólna historia

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: uczestnicy kładą się na ziemi w okręgu z głowami zwróconymi do środka. Osoba prowadząca podaje "zdanie otwierające", np. Daleko za górami, za lasami żyła sobie Baba Jaga albo Pewnego razu wymyślono taką grę komputerową, do której można wejść, albo W pewnym państwie wybory wygrała Partia Dzieci itp. .Uczestnicy po kolei dodają po jednym własnym zdaniu, tworząc w ten sposób grupową historię. W zależności od pomysłów i aktywności grupy, zabawa może trwać kilka okrążeń.

8. Kreatywne pisanie

Materiały: papier, przybory do pisania
Przebieg: uczestnicy siedzą w kole. Każdy pisze w jednym rogu kartki dowolne słowo, zagina róg kartki(tak żeby nie było widać napisanego słowa)i odkłada kartkę na kupkę. Następnie każdy losuje sobie następną kartkę, pisze słowo w wolnym jeszcze rogu. Zagina róg i odkłada kartkę i tak powtarza cztery razy. Po ogłoszeniu kartek(każda ma napisane cztery słowa)uczestnicy losują jedną kartkę i piszą opowiadanie składające się z czterech zdań. W każdym zdaniu powinno znajdować się jedno słowo z rogu kartki w niezmienionej gramatycznie formie(tak jak zostało napisane).Następnie uczestnicy dobierają się w trójki i wybierają jedno opowiadanie, które inscenizują następnie pantomimicznie .Zadaniem "widowni" jest odgadnąć po inscenizacji cztery kluczowe słowa i treść scenki. Następnie swoje opowiadania czyta pozostała dwójka uczestników.

9. Co mnie dziwi

Materiały: papier, przybory do pisania
Przebieg :prowadzący prosi uczestników o zrobienie listy rzeczy, zjawisk, które budzą ich zdziwienie(również to, co budziło ich zdziwienie ,kiedy byli dziećmi).Uczestnicy dzielą się następnie swoimi "zdziwieniami".

10. Przymiotniki

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: uczestnicy siedzą w kręgu. Prowadzący prosi jedną osobę o mówienie alfabetu(w myślach),mówi stop, wypadła np. litera "N"...Na tę literę każdy po kolei mówi jeden przymiotnik. Kiedy zabraknie używanych słów, można mówić przymiotniki zmyślone, np. "nukarowy", "nebraski" itp. Zabawa trwa dopóty, dopóki nie znudzi się uczestnikom. Ważne jest tempo pracy. Prowadzący zachęca do wymyślania śmiesznych nowych słów.

Gry dotyczące komunikacji:

1. Wieża Babel

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: jeden z uczestników wychodzi z pomieszczenia. Pozostali wymyślają przysłowie, rozdzielają miedzy siebie poszczególne wyrazy. Gdy uczestnik wraca zza drzwi, na znak prowadzącego wszyscy krzyczą głośno swoje wyrazy. Zadaniem słuchającej osoby jest odgadnąć przysłowie z ogólnego hałasu. Jeśli nie udało się jej odgadnąć, ponownie wychodzi za drzwi, Jeśli odgadł, to ma prawo wskazać kolejnego wychodzącego.

2. Dobry słuch

Materiały: szal lub chusta
Przebieg: uczestnicy ustawiają się w kręgu. Jeden uczestnik(z zawiązanymi oczami)stoi w środku. Osoby w kręgu zakładają ręce do tyłu i śpiewają dowolną piosenkę, lecz jedna z nich śpiewa zupełnie co innego. Zadaniem stojącego w kręgu jest jak najszybsze wskazanie osoby, która śpiewa inną piosenkę.

3. Jeden czyta, drugi gada

Materiały: dowolny tekst do czytania
Przebieg: uczestnicy dzielą się na pary i uzgadniają, kto będzie osobą A, a kto osobą B. Zadaniem osoby A będzie czytanie po cichu tekstu, natomiast osoba B ma za zadanie opowiadać na głos ciekawą historyjkę(obie osoby wykonują zadanie jednocześnie).Następnie zamieniają się rolami. Na koniec omówienie:

-czy ćwiczenie było trudne czy łatwe do wykonania?
-ile zostało zrozumiane z czytanego tekstu, opowiadanej historyjki?
-co przeszkadzało przy koncentracji na czytanym tekście?
-co przeszkadzało przy opowiadaniu, kiedy druga osoba czyta?

4. Dwie gaduły

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: uczestnicy dzielą się na pary i znak prowadzącego jednocześnie mówią ok 3 minuty na jakiś dowolny temat, np. co robiłem wczoraj wieczorem?, jak spędzam wolny czas? itp. Po zakończeniu ćwiczenia dzielą się ze wszystkimi tym, co zapamiętały w trakcie takiej rozmowy. Następnie prowadzący omawia ćwiczenie podobnie jak poprzednie.

5. Ślepiec z komunikatywnym przewodnikiem

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: uczestnicy dobieraj A się w pary. Jedna osoba zamyka oczy-będzie "ślepcem". Zadaniem przewodnika jest oprowadzić "ślepca" po sali za pomocą instrukcji słownych tak, aby umożliwić mu doświadczenie świata innymi zmysłami.

Gry dotyczące budowania poczucia bezpieczeństwa w grupie

1. Bajkowa mapa grupy

Materiały: duży arkusz szarego papieru lub kilka arkuszy sklejonych razem(w zależności od wielkości grupy),kredki, mazaki
Przebieg: prowadzący podaje instrukcję: Wyobraź sobie, że wszyscy w grupie jesteście mieszkańcami bajkowego państwa-Federacji Zjednoczonych Bajek. Każdy z was jest postacią z jakiejś bajki. Narysujcie teraz wspólnie to państwo, na narysujcie w nim siebie. Zaopatrzcie mapę we wszystkie możliwe szczegóły. Starajcie się podczas pracy nie rozmawiać ze sobą. Rysowanie wspomoże spokojna muzyka. Po zakończeniu pracy wieszamy mapę na ścianie i wtedy dopiero każdy uczestnik ma okazję do podzielenia się swoimi uwagami-kim jestem w naszym bajkowym państwie ;w jakim miejscu się znajduję? Itp.

2. Zgadnij kto to

Materiały: nieduże kartki papieru, przybory do pisania, kapelusz albo czapka
Przebieg: osoba prowadząca rozdaje uczestnikom kartki i prosi o napisanie pięciu swoich cech. Zadania mają zaczynać się od: Jestem...Wypisane cechy powinny dotyczyć raczej psychiki, osobowości, upodobań niż zewnętrznych cech fizycznych. Następnie osoba prowadząca zbiera nie podpisane kartki i wrzuca je do kapelusza. Po wymieszaniu losuje po jednej i na głos odczytuje cechy. Zadanie grupy polega na odgadnięciu ,kogo charakteryzują cechy napisane na kartce. Bardzo pożądana jest swobodna rozmowa i spontaniczne komentarze przy odgadywaniu autorów kartek. Pytania typu: Która cecha upewniła cię, że to kartka Janka?, Dlaczego pomyślałaś, że to Jurek? albo Która cecha zmyliła cię? wspomogą taką rozmowę.

3. Totem

Materiały: papier, przybory do rysowania
Przebieg: każdy uczestnik ma za zadanie określić siebie za pomocą schematu graficznego składającego się z trzech elementów. Całość musi oddawać to, co człowiek uważa w sobie za najważniejsze. Ma to być znak rozpoznawczy symbolizujący daną osobę, czyli totem. Po narysowaniu totemów każdy uczestnik przedstawia go grupie. Grupa próbuje powiedzieć , z czym ten totem się kojarzy. Następnie właściciel totemu mówi, co symbolizują poszczególne elementy.

4. Plecy do pleców

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: uczestnicy poruszają się po sali. Osoby, które spotykają się, opierają się o siebie plecami i delikatnie kołyszą. Następnie szukają innego partnera.

5. Walka wzrokiem

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: rywalizacja systemem pucharowym (przegrany odpada). Dwie osoby siadają naprzeciwko siebie i patrzą sobie w oczy. Osoba, która pierwsza mrugnie -odpada. Zawody trwają aż do finału.

6. Kosmos

Materiały: duży arkusz papieru, kredki lub pisaki
Przebieg: każdy uczestnik maluje koło i wpisuje w nie swoje imię. Koło ze swoim imieniem może połączyć z czterema innymi kołami za pomocą czterech możliwości: linią pojedynczą, podwójną przerywaną lub falistą. Pojedyncza oznacza-z tą osobą mógłbym współpracować, podwójna- tej osobie mógłbym się podporządkować, przerywana- ta osoba mogłaby być moim szefem, falista- z tą osobą mógłbym polecieć na długą wyprawę w kosmos. Każdy może wykorzystać dany rodzaj linii tylko raz.

7. Czyje to ręce?

Materiały: szalik lub chusta
Przebieg: uczestnicy stoją w kręgu. Jeden z nich wchodzi do środka. Prowadzący zawiązuje mu oczy szalikiem lub chustą. Zadanie polega na tym, że osoba w środku podchodząc do kogoś i dotykając tylko rąk ma zgadnąć, kto to. Prowadzący prosi, aby osoba dotykając rąk informowała na głos, jakie te ręce są: duże czy małe, ciepłe czy zimne, damskie czy męskie, zostaje w środku i dalej próbuje zgadywać. Jeśli odgadnie- poznana osoba wchodzi do środka i teraz ona próbuje odgadywać. W międzyczasie osoby w kręgu zmieniają się miejscami. Zabawa powinna odbywać się w ciszy i skupieniu. Dla grup dobrze zintegrowanych można zmienić zasadę i osoba ze środka na podstawie dotyku twarzy zgaduje, kto to jest.

8. Moje terytorium

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: uczestnicy stoją w dużym kręgu. Jedna osoba siada w środku i zamyka oczy. Na znak prowadzącego wszyscy jak najmniejszymi kroczkami (głośno tupiąc) ruszają do środka w stronę siedzącej osoby. Osoba w środku daje znak ręką (lub mówi: stop), kiedy uzna ,że zbliżające się osoby są już dostatecznie blisko. Następnie otwiera oczy i sprawdza, w jakiej odległości od niej stoją pozostali uczestnicy. W trakcie ćwiczenia nie powinno się rozmawiać, żeby słychać było tylko głośne tupanie. Na koniec dobrze omówić to, co się wydarzyło w trakcie ćwiczenia.

9. Zatłoczony autobus

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: uczestnicy ustawiają się w dwóch szeregach twarzami do siebie w niewielkiej odległości. Pierwsza osoba z szeregu ma za zadanie przedostać się między szeregami do końca, wyobrażając sobie, że przechodzi na koniec zatłoczonego autobusu w godzinach największego szczytu. Osoby w szeregach nie utrudniają zbytnio, ale i nie ułatwiają ćwiczącemu zadania. Ćwiczenie to przechodzą kolejno wszyscy uczestnicy. Potem omawia się, co ważnego pojawiło się w trakcie ćwiczenia.

10. Kto co lubi

Materiały: niepotrzebne
Przebieg: prowadzący umawia się z uczestnikami, że długość sali to skala, na której można określić poziom swojego upodobania do jakiejś wartości, rzeczy itp. Na jednym końcu jest "bardzo lubię", na drugim "bardzo nie lubię", a w środku "nie wiem, niezdecydowanie". Każdy z uczestników ma możliwość pytania o różne rzeczy, np.: kto lubi ludzi nieśmiałych?, kto lubi lody pistacjowe?, kto lubi gotować? itp. Kiedy pada pytanie, wszyscy ustawiają się tak, jak czują.

Źródło z książki "Grupa bawi się i pracuje" autor: Jolanta Rojewska- Zbiór grupowych gier i ćwiczeń psychologicznych część 2

Ostatnia aktualizacja tej strony 18-12-2008

Odwiedziło nas dotąd
98496
internautów
Optymalizowane dla rozdzielczości 800x600, przeglądarki
IE 5.x, NN 6.x